"ЛІС ГЕРОЇВ"
"ЛІС ГЕРОЇВ"
ПАМ’ЯТКА
як поводитися, коли хоронимо воїна
Одержавши звістку, що загинув захисник України, зокрема, лучанин, згадаймо: він віддав своє життя за незалежність нашої Батьківщини загалом і за свободу кожного свого земляка зокрема.
Тому треба вдячно сприймати цю велику жертву, молитися за упокоєння його душі, підтримати духовно та, якщо можливо, матеріально скорботну родину. А також слід:
Прийти до храму й помолитися за загиблого під час відправи похорону.
Разом із хресним ходом провести спочилого бійця на Театральний майдан, де проходить громадська панахида.
Взяти участь у процесії вулицями міста, яка супроводжує тіло воїна до місця вічного спочинку.
Якщо нема змоги виконати все зазначене вище, але Ви опинилися на тротуарі вулиці, якою проходить процесія, – вшануйте героя, ставши навколішки або хоч би стоячи схиліть голову та помоліться за нього.
Коли хресний хід застав Вас у транспорті, що зупинився, – вийдіть із автомобіля і зробіть те ж саме, що й пішоходи.
Будь-яка війна супроводжується втратами. За 10 років російської агресії загинуло багато захисників та захисниць, які боронили українську незалежність. Та війна триває, тож родичам та близьким військовослужбовців варто знати, який порядок дій передбачений законом у таких трагічних випадках.
Сповіщення про смерть
У день загибелі військовослужбовця командир військової частини по телефону та телеграмою сповіщає про це військового комісара та надсилає йому поштою письмове повідомлення про смерть. Повідомлення може бути надіслане після закінчення службового розслідування. У телеграмі зазначають дату і причину загибелі (смерті). Якщо смерть настала з вини військовослужбовця (необережність, самогубство, дії з ознаками злочину), про це обов'язково вказують у письмовому повідомленні.
Військовий комісар зобов'язаний у день отримання телеграми негайно проінформувати представників місцевої влади, сповістити близьких родичів загиблого (померлого), узгодити з рідними та представниками місцевої влади місце, час та порядок поховання.
Після отримання письмового повідомлення військовий комісар передає його сім’ї або близьким родичам, інформує їх щодо пільг та порядку призначення пенсії.
Якщо поховання військового відбувається за місцем служби, військовий комісар за місцем призову загиблого (померлого) після одержання повідомлення та свідоцтва про смерть у семиденний термін вручає сім'ї чи родичам повідомлення про смерть, свідоцтво про смерть і фотокартки з місця поховання.
Транспортування та супровід труни
Для транспортування та супроводу труни з тілом загиблого (померлого) до місця поховання командир військової частини або комісар наказом призначає команду з двох–чотирьох осіб. Старший команди передає сім'ї, близьким родичам або спадкоємцям повідомлення про смерть та інші документи про обставини смерті, а також усі власні речі, цінності та документи загиблого (померлого) та приймає участь у похованні.
Транспортування тіл військовослужбовців, які загинули (померли) у районах, де ведуться бойові дії, організовує командир військової частини або за його зверненням начальник Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України.
Організація поховання та обліку загиблих (померлих) військовослужбовців
У військовій частині призначається комісія для організації поховання.
Поховання загиблого проводиться в костюмі літньому польовому, білизні натільній, шкарпетках і взутті або в парадно-вихідній формі одягу (за наявності), які йому належали. Якщо комплект одягу загиблого (померлого) у непридатному стані, видається новий.
За рахунок військової частини закуповуються такі ритуальні предмети:
🔻 труна (за потреби — оцинкована),
🔻подушка,
🔻похоронне покривало,
🔻санітарний (патологоанатомічний) мішок (за потреби),
🔻надгробний хрест,
🔻транспортувальний ящик (за потреби),
🔻ритуальний вінок,
🔻державний прапор (після поховання передається близьким родичам).
Для поховання загиблого (померлого) мусульманського віросповідання закуповуються труна (за потреби — оцинкована), подушка, санітарний (патологоанатомічний) мішок (за потреби), транспортувальний ящик (за потреби), 9 метрів білої ситцевої матерії, державний прапор (після поховання передається близьким родичам).
Військова частина також може оплачувати інші ритуальні послуги (написи на надгробних хрестах, траурних стрічках ритуальних вінків, кремацію).
У військовій частині на загиблого (померлого) оформляють такі документи:
- військовий квиток;
- обліково-послужна картка (солдатів, матросів, сержантів, старшин строкової військової служби);
- розрахункова книжка військовослужбовця;
- акт у двох примірниках на всі власні речі, цінності та особисті документи;
- повідомлення про смерть у двох примірниках.
Порядок поховання
Військовослужбовців, які загинули (померли) під час перебування на військовій службі, ховають з проведенням військового поховального ритуалу.
Під час проведення військового поховального ритуалу призначається почет — зведений підрозділ для віддання військових почестей загиблим (померлим) військовослужбовцям.
Організація проведення військового поховального ритуалу покладається на начальника гарнізону за місцем проведення поховання.
Підрозділи Національної поліції за потреби забезпечують перекриття руху на ділянках доріг під час руху поховального кортежу.
Прощання із загиблим (померлим) проводиться у місці, узгодженому з родичами чи іншими близькими особами, а в разі їх відсутності — з посадовою особою, яка приймала рішення про проведення військового поховального ритуалу. За згодою родичів чи інших близьких осіб під час прощання може проводитися релігійний ритуал.
Після закінчення прощання труна покривається Державним Прапором України.
Труна з тілом переміщується катафалком.
Для транспортування труни з тілом з місця прощання до місця поховання (кремації) утворюється поховальний кортеж, який рухається в такому порядку:
- службовий транспортний засіб Національної поліції України з увімкненим проблисковим маячком;
- катафалк;
- інші транспортні засоби.
На місці поховання Державний Прапор України з труни загиблого (померлого) передають родичу чи іншій близькій особі. За потреби священнослужитель здійснює релігійний обряд.
При похованні військовослужбовців, які загинули (померли) під час виконання службових обов’язків, або тих, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною, до складу почесного ескорту призначається військовий оркестр.
Військовослужбовцям, які загинули (померли) унаслідок учинення ними злочину, почесті, передбачені військовими статутами, не віддаються.
Витрати, пов'язані з похованням
Безоплатно здійснюється поховання:
- осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною,
- учасників бойових дій,
- осіб з інвалідністю внаслідок війни.
На могилі особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, безоплатно споруджується надгробок.
Витрати на ритуальні послуги та спорудження надгробків компенсують у розмірі 5 прожиткових мінімумів у розрахунку на місяць на одну особу, установлених законом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця. Крім того, деякі місцеві ради надають грошову допомогу з бюджету громади.
Джерела:
- Закон України “Про поховання та похоронну справу”;
- Закон України “Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України”;
- Наказ МОУ “Інструкція про організацію поховання військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби” від 05.06.2001 № 185; ПКМУ від 22 травня 2000 р. № 829 "Про грошове забезпечення військовослужбовців".
Додаток
до рішення виконавчого комітету
міської ради
13.07.2022 № _________
Положення
про Алею почесних поховань
на кладовищі у селі Гаразджа
Положення про Алею почесних поховань на кладовищі у селі Гаразджа розроблено відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 8, 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу», Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 № 193, Порядку проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності і осіб з інвалідністю внаслідок війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1445 зі змінами.
1. Загальні положення
Алея почесних поховань розташована на кладовищі у селі Гаразджа.
Похованню (перепохованню) на Алеї почесних поховань підлягають військовослужбовці, працівники Національної поліції України, які загинули (померли, внаслідок отримання поранення, контузії) під час участі в бойових діях проти військової агресії Російської Федерації та які були зареєстровані або проживали не менше п’яти років у населених пунктах Луцької міської територіальної громади, а також військовослужбовці, працівники Національної поліції України, сім’ї яких (батьки, дружина, діти) зареєстровані або не менше п’яти років проживають у населених пунктах Луцької міської територіальної громади (на підставі підтверджуючих документів).
2. Мета
Нормативно закріпити виділення на кладовищі у селі Гаразджа місця для поховання (перепоховання) загиблих (померлих, внаслідок отримання поранення, контузії) під час проходження військової служби в зоні проведення бойових дій проти військової агресії Російської Федерації, для гідного пошанування подвигу загиблих військовослужбовців, прояву поваги та шани до їх самопожертви від влади та суспільства, уважного та дбайливого ставлення до родин загиблих, координацію ініціатив та заходів між органами місцевого самоврядування та територіальною громадою.
3. Організація та фінансування поховань (перепоховань)
Поховання на Алеї почесних поховань здійснюється на підставі повідомлення Луцького об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу Національної поліції України про загибель (настання смерті внаслідок отримання поранення, контузії) військовослужбовця, працівника Національної поліції України під час участі в бойових діях проти військової агресії Російської Федерації.
Перепоховання військовослужбовців, працівників Національної поліції України, зазначених в абзаці 2 Розділу 1 цього Положення, здійснюється з дотриманням вимог статті 21 Закону України «Про поховання та похоронну справу».
Поховання (перепоховання) загиблих (померлих, внаслідок отримання поранення, контузії) під час участі в бойових діях проти військової агресії Російської Федерації військовослужбовців, працівників Національної поліції України, які були зареєстровані або не менше п’яти років проживали у населених пунктах Луцької міської територіальної громади, а також військовослужбовців, працівників Національної поліції України, сім’ї яких (батьки, дружина, діти) зареєстровані або не менше п’яти років проживають у населених пунктах Луцької міської територіальної громади, проводиться на підставі підтверджуючих документів за рахунок коштів бюджету Луцької міської територіальної громади.
Благоустрій та охорону Алеї почесних поховань на кладовищі у селі Гаразджа забезпечує Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування за рахунок коштів бюджету Луцької міської територіальної громади згідно з річним кошторисом бюджетних призначень на кожен рік.
Виготовлення та монтаж надмогильного пам’ятника існуючого зразка забезпечує департамент житлово-комунального господарства міської ради.
Підпоховання померлих членів родини до існуючої могили на Алеї почесних поховань заборонено.
Заступник міського голови,
керуючий справами виконкому Юрій ВЕРБИЧ
Гнатів 723 426
Луцький міський голова
Розпорядження
від 20.03.2017 №150 м. Луцьк
Про проведення поховання військовослужбовців
З метою належного вшанування пам’яті військовослужбовців - лучан, які загинули під час проходження військової служби в зоні антитерористичної операції на сході України або померли внаслідок отриманого поранення, відповідно до ст.42, п.8 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи пропозиції громадських організацій міста:
1. Поховання військовослужбовців - лучан, які загинули під час проходження військової служби в зоні антитерористичної операції на сході України або померли внаслідок отриманого поранення, відбувається відповідно до Статуту гарнізонної та вартової служби Збройних сил України. У день поховання у місті оголошується День жалоби. За згодою родини загиблого, у день поховання у місті Луцьку проводиться:
- панахида за загиблим у визначеному родиною храмі міста;
- громадське прощання з загиблим на Театральному майдані;
- скорботна хода від Театрального майдану до Київського майдану з перекриттям руху транспорту проспектом Волі та встановленням почесної варти;
- поховання на Алеї почесних поховань міського кладовища у с. Гаразджа або в іншому місці за бажанням родини загиблого;
- жалобний обід.
2. Контроль за виконанням розпорядження залишаю за собою.
Заступник міського голови Сергій Григоренко
Макарова 777937